شهرستان گرمی

   شهر گرمی ، مرکز شهرستان مغان استان اردبیل ، با پهنه ای حدود 7 کیلومتر مربع ، در شمال خاوری استان اردبیل ، در مسیر راه تبریز ، پارس آباد در 39 درجه و یک دقیقه پهنای شمالی و 48 درجه و 6 دقیقه درازی خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد .
شهرگرمی به دشت مغان نیز سرشناس است .چون این محل یکی از مراکز قوم پارت بوده و تاکنون دهها تپه تاریخی که آثار و بناهای پارتی در آنها دیده نشده و جایگاه مغ ها ، روحانیون زرتشتی بوده است ، از روزگاران کهن این ناحیه را « دشت مغان» گفته اند.
درچند کیلومتری شمال باختری شهرگرمی ، تپه خاکی مصنوعی به نام تپه شاه قرار دارد ، که به خاطر تاج گذاری نادرشاه افشار ایجاد شده است . از رویدادهای مهم تاریخی این ناحیه ، تاجگذاری نادرشاه افشار درحضور شمار زیادی از سران ایل افشار و بزرگان کشور است .

 


بقیه در ادامه مطلب

 


جغرافیای طبیعی شهرستان گرمی

   شهرستان گرمی در شمال شرقی اردبیل و در 48 درجه و 6 دقیقه طول شرقی و 39 درجه و یک دقیقه عرض شمالی واقع شده است . این منطقه از شمال به دشت مغان (پارس آباد وبیله سوار ) از جنوب به اردبیل و مشگین شهر ، از شرق به جمهوری آذربایجان و از مغرب به هوراند محدود است .
گرمی در دره رودخانه جین سو ( جیعون )واقع شده ارتفاعات حسین داغی و کوه ایرانواش احاطه آن را است . این شهرستان ارتباط شمال شهرستان گرمی ( بیله سوار و پارس آباد ) را با سایر شهرها و بخشهای همجوار اردبیل و مشکین شهر برقرار می سازد . آب و هوای گرمی معتدل و نیمه مرطوب است . بیشترین درجه حرارت در تابستان به 35 درجه بالای صفر و در زمستان به 3 درجه زیرصفر می رسد . در شمال غرب گرمی ارتفاعات خروسلو از غرب به شرق کشیده شده است و در شرق آن ارتفاعات موران به بلندی 1200 متر واقع شده است .


عوامل موثر در پیدایش شهر

   این شهر در ابتدا توسط تیره هایی از قوم پارت بنا شده و بعدها به دلیل موقعیت مناسب در حاشیه جین سو گسترش پیداکرده است . این شهر دارای دو نقش عمده می باشد . اولاً بصورت یک مرکز ، روستاهای اطراف خود را زیر پوشش خدمات می گیرد و بازار محصولات کشاورزی محسوب می شود . ثانیاً درمسیر کوچ عشایر شاهسون واقع شده که از دامنه های سبلان به طرف دشت مغان و بالعکس کوچ می کنند و به عنوان عاملی جهت عرضه امکانات به آن و بازاری جهت عرضه محصولات دامی آنجا به شمار میرود این شهر به دلیل قرار گرفتن در مسیر راههای ارتباطی دشت مغان با تبریز و اردبیل دارای نقش ارتباطی نیز میباشد .

 
وضعیت اجتماعی :

   شهرستان گرمی 23/70 درصد باسواد است ، نسبت باسوادی در گروه سنی 16-14 ساله 84/92 درصد و در گروه سنی 15 ساله بیشتر 60/58 درصد است . دراین شهرستان نسبت باسواد دربین مردان 95/79 درصد و در بین زنان 64/60 درصد می باشد .