کمپانی بزرگ ژاپنی «مزدا» نام خود را از نام «اهورا مزدا» الها

http://s2.picofile.com/file/7672652147/mazda.jpg

 

—————

این داستان واقعیت دارد

—————

کمپانی بزرگ ژاپنی «مزدا» نام خود را از نام «اهورا مزدا» الهام گرفته است.

شرکت سهامی خاص ماتسودا (به ژاپنی: マツダ株式会社 ماتسودا کابوشیکی کایشا) که با نام تجاری مزدا شناخته می‌شود یک شرکت خودروسازی است که دفتر مرکزی آن در شهر هیروشیما در کشور ژاپن قرار دارد. این شرکت در سال ۲۰۰۶ حدود یک میلیون و دویست و پنجاه هزار خودرو تولید نموده است که در کشورهای مختلف جهان به فروش رسیده‌اند.

ریشه‌ی نام تجاری مزدا:
«جوجیرو ماتسودا» بنیان‌گذار شرکت خودروسازی مزدا که علاقه‌ی ویژه‌ای به آئین زرتشت داشته است با الهام از اهورا مزدا و با توجه به تشابه اسمی نام خانوادگی‌اش با کلمه‌ی مزدا، این نام را بر محصولات خود گذاشته است. این شرکت در داخل ژاپن به نام ماتسودا شناخته می‌شود و بیشتر ژاپنی‌ها از جنبه‌ی دیگر نام مزدا بی اطلاعند. بر پایه‌ی اظهار نظر سایت مزدا دلیل نام‌گذاری شرکت این طور بیان شده است: نام شرکت مزدا برگرفته از نام اهورا مزدا خدای اولین تمدن‌های غرب آسیا است. ما اهورا مزدا را به خدای خرد، اندیشه و هماهنگی تفسیر کردیم. به عنوان منشأ هر دو تمدن شرقی و غربی و همین‌طور به عنوان نمادی از فرهنگ خودرو. این آمیختگی از تمایل به دستیابی به صلح جهانی و توسعه صنعت خودرو انجام شد.

واژه شناسی اهورا مزدا:
اهورامزدا واژه‌ای ترکیبی است و از اهورا و مزدا تشکیل شده است. در گاتاها گاهی اهورا مزدا جدا از هم بکار رفته است. مزدا در بعضی بندهای گاتاها به معنی حافظه و به حافظه سپردن و به یاد داشتن است. این واژه در سانسکریت مَذِس، به معنی دانش و هوش می‌باشد. بنابراین وقتی که مزدا برای خدا به کار برده شده است، از آن معنی هوشیار و آگاه و دانا برداشت کرده‌اند. اهورا نیز از ریشه‌ی /ah/ به چم هستی و بودن سرچشمه گرفته است و اهورا بدین ترتیب به چم هستی بخش است. پس اهورامزدا در مجموع به معنیِ هستی بخشِ دانا است.

توضیحات خود کمپانی مزدا درباره‌ی نام‌گذاری مزدا در سایت رسمی این شرکت:

The company’s name, “Mazda,” derives from Ahura Mazda, a god of the earliest civilizations in West Asia. We have interpreted Ahura Mazda, the god of wisdom, intelligence and harmony, as the symbol of the origin of both Eastern and Western civilizations, and also as a symbol of automobile culture. It incorporates a desire to achieve world peace and the development of the automobile manufacturing industry. It also derives from the name of our founder, Jujiro Matsuda.

/ 3 نظر / 6 بازدید
بهنام

سلام آقا رامین. دادخواه هستم مدرس دانشگاه لطفا اگه براتون ممکنه کد html برای درج ویدئو در وبلاگ یا سایت را برام ارسال کنین.

بهنام

سلام آقا رامین. دادخواه هستم مدرس دانشگاه لطفا اگه براتون ممکنه کد html برای درج ویدئو در وبلاگ یا سایت را برام ارسال کنین.

بهنام

سلام رامین جون از لطفت ممنون یه دنیا ممنون لطفا اگه برات ممکنه یه کتاب یا منبع خوب بهم بده تا در مورد سوالم بیشتر مطالعه کنم. در ضمن جستجوگرم تصاویر وبلاگتو نشون نمی ده دوباره تصاویرتو آپ کن