تغییر جدی در ترکیب شوراها=تعمیر اساسی خرابی های شهر !

هر انتخابات و هر انتخابی، گامی بسوی پذیرش مسئولیت های جدید و تحقق برنامه ها و مطالبات طیف های مختلف مردم می باشد. در این راستا مبنای پیشرفت همه جانبه در یک جامعه شهری و روستایی، سپردن سکان این مسئولیت ها بدست افراد متخصص و متعهد باعث خواهد شد تا ما زودتر به اهداف و برنامه های خود نزدیکتر شویم.

در این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر در پارس آباد مغان، مردم ضمن حضور پرشور در پای صندوقهای رای و با انتخاب بیش از 95 درصد چهره جدید در ترکیب شوراها، به نوعی مراتب ناخرسندی خودرا از چارچوب وضعیت فعلی و چهره نابسامان شهر اعلام نمودند.

امروز بر هیچ شهروند پارس آباد پوشیده نیست که با توجه به تجربه 15 ساله فعالیت شوراها در شهرها و روستاها، ‌سطح انتظارات و توقعات مردم از شوراها بسیار متفاوت شده و این نهاد در طول فعالیت، تجربیات مثبت و منفی بسیاری برای مردم باقی گذاشته است.

اگر چه در بسیاری از استانهای کشور، شوراهای شهر و روستا در تحول و عمران و آبادی نقش تاثیر گذاری داشته اند، متاسفانه شهر پارس آباد با استانداردهای یک شهر علیرغم  داشتن خاک زرخیز و آب و هوای مناسب، بسیار فاصله دارد.

صرف نظر از وظایف متعدد شوراها در امور مختلف فرهنگی اجتماعی، رفاهی و اقتصادی  که جزو ضرورتها و حقوق شهروندان می باشد، اما دروهله نخست وضعیت اسفناک خیابانهای اصلی شهر ، چاله ها و گودال های متعدد معابرعمومی، و حتی نصب تابلو های غیر استاندارد در سطح شهر از عمده نازیبایی های این شهر کناره رود ارس می باشد.  بعنوان مثال، تنها  به خیابان پرتردد منتهی به مراکز علمی(دانشگاه های آزاد و پیام نور) معروف به خیابان جهاد، اشاره نموده و از این موضوع به سختی عبور میکنم زیرا همین خیابان روزانه علاوه بر قدوم دانشجویان و اساتید بومی، اخم و سختی های سایر دانشجویان و اساتید مهمان و ده ها شهروند عابر دیگر را تحمل می کند. خیابانهایی که بیشتر از شهروندان تشنه آبادانی هستند.

اما در این کاستی ها و نقصانها تنها یک نفر نمی تواند برنامه ریزی نموده و کاری از پیش ببرد و شاید به همین دلیل است که انتخاب شهرداری یک شهر را به عهده شوراها گذاشته اند تا با عقلانیت و دور از هر گونه عناد و ناسازگاری کلید آبادی و زیبایی شهر را به فردی کاملا آگاه باتجربه و متخصص در امور شهری بسپارند.

با اندکی تامل در ترکیب شوراها و شعارهای انتخاباتی آنان که انشالله همگی تشنه خدمت به شهروندان خود می باشند، مشاهد می‌شود که معدل علمی آنها کمتر از کارشناسی نبوده و حتی افرادی با مدارک علمی دکترا نیز در بین این عزیزان وجود دارد.

اینک شهروندان عزیز وظیفه خطیر انتخاب خود را انجام داده اند و حال نوبت شوراهاست که خود را در مقابل توقعات و انتظارات مردم مسئول بدانند و اجازه ندهند نگاه قومیتی در حوزه‌ شوراها نفوذ نماید.

در این راستا استفاده از توان علمی و تخصصی تمام صاحب نظران جهت ارائه طرح های جامع عمرانی و مهندسی ضروریست. و بدون شک اولین اقدام اساسی در این مسیر استفاده از حداقل منابع موجود و دستور ویژه جهت بازسازی ، بهینه سازی معابرعمومی ، جمع آوری و مرتفع نمودن آشغالهای خیس و گل آلود داخل جوبها می باشد که در این هوای گرم و مرطوب 40 درجه مغان محل مناسبی برای رشد انواع حشرات ناقل بیماریها در سطح شهر می باشد.

در آخر توجه شوراهای محترم منتخب شهرمان را به این بیت حافظ شیرازی در قرن هفتم جلب می نمایم که در وصف  منطقه مغان و ای بسا همین کناره های محل زندگی مان بیتی زیبا سروده است:

ای صبا گر بگذری بر ساحل رود ارس        بوسه زن بر خاک آن وادی و مشکین کن نفس

امیدواریم شوراهای اسلامی شهر با ارائه نقطه نظرات سازنده  و استفاده از توان علمی و تخصصی آحاد مردم ، نسبت به نوسازی، بازسازی و  از همه مهتر تعمیر اساسی این شهر مرزی اقدام نموده و  شهر زرخیز خودمان را با لیاقت و شایستگی به جایگاه اصیل خود ارتقاء دهند. انشاءا...
 
رسول ایرانی
نویسنده وبلاگ مغان خبر

/ 0 نظر / 12 بازدید