طایفه حاج خواجه لو

جواد خان امیر تومار :

از طرف مادر از تیره حاج محمد لو از طایفه حاجی خواجه لو و از طرف پدر از تیره محمد خانلو از طایفه حاجی خواجه لو می باشد . نام مادرش گل اندام دختر حاج محمد بود .

در حدود 100 سال پیش دوران مبارزاتی خود را طی میکرده است رشادتهای او در مقابل روس ها و ایفای نقش بارز او در دوران محمد علیشاه سال ها در داستان های اجدادمان گفته شده و اکنون نیز نسل به نسل منتقل می گردد .فردی نترس که در منطقه مغان مشکین شهر و تبریز صاحب اسم و رسمی بوده است .

داستانهایی از او و مراوداتی که با سیمیتقو کرد و امیر ارشد داشته است شنیده ام. گوشه ای از جنگ های جوادخان در شهر تبریز در کتاب تاریخ مشروطه آورده شده است . برادر جواد خان به نام حاج آقا خان در جنگ جوادخان با ایر ارشد کشته می شود . بعد ها امیر ارشد با جوادخان صلح می کند .

نوه های جواد خان هم اکنون در تبریز ، اهر و مغان زندگی می کنند. یکی از نوه هایش سرهنگ نیروی انتظامی بود و فرماندهی راهنمایی و رانندگی تبریز را تا زمان بازنشستگی اش بر عهده داشت. قبر جواد خان در روستای میزان از توابع مشکین شهر قرار دارد.

عکس دیگری از جواد خان مربوط به دوران پیری ایشان در اختیار این جانب می باشد که می توانم بعد ها در اختیار قرار دهم. در این عکس جواد خان به همراه پسر خوانده اش می باشد که فرزند رحیم خان چلبیانلو لو بود و بعد از مرگ رحیم خان همسر او با جواد خان ازدواج کرد . نوه پسر خوانده اش (در حقیقت نتیجه رحیم خان چلبیانلو) با فامیلی رحیمی هم اکنون در تبریز زندگی می کند.

 

منبع از مغانشهر ( فرستنده مطلب : جناب آقای  شهرام روحی  حاجی خواجه لو)

/ 1 نظر / 26 بازدید

سلام دوست عزیزمطالبتون عالی بودمن مایل به تبادل لینک باشما هستم درصورت موافقت منوباعنوان دانلودرایگان کارتون و با ادرس cartoondl.persianblog.ir لینک کنید وبه من خبربدیدشماروباچه ادرس وعنوانی لینک کنم ممنون.