کشتی فرنگی خوش درخشید: امید نوروزی طلا گرفت


در تایم اول دو کشتی‌گیر در سرشاخ کاری از پیش نبردند و کار به کلینچ کشیده شد. نوروزی در خاک خوابید و توانست سی ثانیه مقاومت کند و وقت نخست را به سود خود پایان داد. در سی ثانیه دوم هم هیچ یک امتیازی نگرفتند و این بار نوروزی حریفش را در اختیار گرفت و در آخرین ثانیه حریف را بیرون از تشک به روی پل برد و دو امتیاز گرفت اما مربی بلغار امتیاز کرد که سودی نبخشید و نوروزی یک امتیاز دیگر گرفت.

 

 

دارنده‌ نشان طلای مسابقات جهانی استانبول در مبارزه سومش کشتی‌گیر قزاق را در دو تایم (3-1، 3-0 ) شکست داد.

نوروزی که در فینال جهانی استانبول این کشتی‌گیر را شکست داده بود در تایم نخست توانست حریفش را خاک کند و یک امتیاز بگیرد، اما در ادامه کبیسپایف یک پیچ پیچک ناقص اجرا کرد و یک امتیاز گرفت اما نوروزی با دلاوری در آخرین ثانیه حریفش را از خاک بیرون انداخت و یک امتیاز گرفت.

 

 

 

 

مربی قزاق اعتراض کرد که سودی نبخشید و نوروزی این تایم را 3 بر یک برد. در تایم دوم نوروزی با یک کمرگیری استثنایی حریفش را در اختیار گرفت و با سوبلس زیبا سه امتیاز گرفت تا خیالش راحت شود. در ادامه نوروزی کشتی را اداره کرد و حریف کشتی‌گیر ژاپنی در نیمه نهایی شد. 

 

 

 

 

نوروزی در ادامه و در چهارمین مبارزه اش در نیمه نهایی ماتسوموتو از ژاپن را در دو تایم (1-0، 1-0 ) شکست داد و فینالیست 60 کیلوگرم کشتی المپیک شد.

 

 

 

در تایم اول دو کشتی‌گیر امتیازی نگرفتند و نوروزی در خاک حریف خوابید و مقاومت کرد تا این وقت را ببرد. در تایم دوم در حالی که ماتسوموتو تلاش می کرد نوروزی را از تشک بیرون کند، اما نوروزی به زیبایی حریفش را پیش انداخت و به پشت او رفت تا یک امتیاز بگیرد.

 

 

اما در حالی که تنها یک ثانیه مانده بود، نوروزی به روی پل رفت و امتیاز از دست داد. اما داوران اعلام کردند که زمان به پایان رسیده است.

 

 

 

 

فرنگی‌کار شایسته‌ وزن 60 کیلوگرم در فینال المپیک حریف گرجستانی را در دو تایم (1-0، 1-0) شکست داد و نشان طلا گرفت.

 

 

 

 

 

 

در تایم نخست دو کشتی‌گیر کاری از پیش نبردند. لاشخی که یک سر و گردن بالاتر از نوروزی بود او را در خاک در اختیار گرفت اما نوروزی به خوبی به تشک چسبید و امتیاز نداد تا تایم اول را ببرد. در تایم دوم هم نوروزی بسیار مسلط نشان داد و به پشت حریف رفت و خاک کرد تا بدین ترتیب دومین نشان زرین ایران در المپیک لندن از آن این فرهنگ کار کشورمان شد.

 

پس از پیروزی نوروزی، محمد علی آبادی رئیس کمیته ملی المپیک در کنار محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان و همانند سایر تماشاگران حاضر در سالن اکسل فریادهای "ایران - ایران" سر دادند. بهرام افشارزاده دبیر کل کمیته ملی المپیک نیز که از این افتخارآفرینی به هیجان آمده بود مانند شب گذشته از شوق گریه کرد. بلافاصله پس از این موفقیت، دکتر احمدی نژاد در پیامی مدال آوری امید نوروزی را به خانواده این قهرمان، جامعه کشتی و ورزش و ملت ایران تبریک گفت. دکتر رییس مجلس نیز در بیانیه‌ای قهرمانی و نایب قهرمانی امید نوروزی و نواب نصیر شلال در رقابت های المپیک را تبریک گفت و به عنوان رئیس مجلس و همچنین از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از این قهرمانان قدردانی کرد.

 

 

امید نوروزی پس از کسب مدال طلا در بازی‌های المپیک لندن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امیدوارم پدر و مادرم با این نتیجه خوشحال شده باشند. آن‌ها برای من زحمت زیادی کشیدند و دوست دارم با این مدال آن‌ها را خوشحال کرده باشم. 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی در ادامه به مدال طلای سوریان اشاره کرد و گفت: وقتی حمید سوریان در نخستین وزن قهرمان شد و به مدال طلا رسید، انگیزه تیم بالا رفت. به ما روحیه داد و همه ما تلاش‌مان را مضاعف کردیم. خوشبختانه کشتی فرنگی 8 ـ 7 سال است که راه خوبی را پیدا کرده و به خوبی زحمت می‌‌کشد و حالا تمام زحمت‌هایی که در سال‌های گذشته کشیده در المپیک لندن به ثمر نشست. از همین جا امیدوارم تا مسئولان رسیدگی کنند تا برای سال‌های آینده کشتی فرنگی پشتوانه‌سازی خوبی انجام دهیم.

 

 

 

 

 دارنده مدال طلای المپیک لندن درباره پیش‌بینی‌اش از کسب این مدال بیان کرد: صددرصد به کسب مدال امیدوار بودم اما مدال طلا عنوان خاصی در المپیک است که فکر کردن به آن دشوار بود. خوشبختانه با برنامه‌ریزی فنی مربیان توانستم بازی به بازی بهتر شوم و به این مدال برسم. محمد بنا بزرگ کشتی فرنگی است و صددرصد در این مدال تاثیرگذار بود اما واقعا راه دشواری را طی کردیم. هر 5 مسابقه من سخت بود و حکم یک فینال داشت. در وزن 60 کیلو کشتی‌گیران قدرتمندی در جهان حضور دارند که سابقه قهرمانی در المپیک و جهان دارند اما خوشبختانه امروز اتفاق خوبی افتاد و حالا من خوشحالم.

 

 

 

وی درباره آینده ورزشی‌اش نیز گفت: بعد ازالمپیک یک وزن بالاتر می‌روم. برای این مسابقه‌ها نزدیک به 10 کیلو وزن کم کردم که کار بسیار دشواری بود. خوشبختانه خدا کمک کرد و به مشکل برخورد نکردم اما برنامه بعدی‌ام برای وزن بالاتر است.

 

 

وی در پاسخ به این سوال که حمید سوریان نیز قصد دارد یک وزن بالاتر بیاید پس جای تو را می‌گیرد بیان کرد: آقای سوریان قصد کشتی‌ گرفتن ندارد اما اگر در تیم ملی بماند یک وزن بالاتر خواهد آمد.

وی با بیان این مطلب که مدال طلایش را به همه مردم ایران تقدیم می‌کند تصریح کرد: در گذشته همیشه به کشتی کم‌لطفی می‌شد اما خوشبختانه از زمانی که سازمان تربیت بدنی به وزارتخانه تبدیل شده توجهات ویژه‌ای به کشتی می‌شود. امیدوارم مسئولان در شهرها و استان‌ها بیشتر سرمایه‌گذاری کنند تا چنین نتایجی بگیرند. با هر مشکلی هست قهرمانان وارد تشک می‌شوند و با تشویق‌هایی که مردم می‌کنند روحیه می‌گیرند و من نیز این مدالم را به تمام مردم ایران تقدیم می‌کنم اما این قهرمانان نیاز به سرمایه‌گذاری دارند.

نوروزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا پس از قهرمانی بر روی محمد بنا فن کمر اجرا کردی با خنده گفت: قصد داشتم سرمربی تیم ملی فرنگی ایران را نیز در جشن قهرمانی‌ام شریک کنم.

/ 0 نظر / 9 بازدید