روزی به نام روز کوروش کبیر در هیچ تقویم بین‌المللی نیست!

چند سالی است که از روز ۲۹ اکتبر میلادی برابر با ۷ آبان خورشیدی، چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی و حتی سیاسی ایران، به عنوان روز جهانی کوروش بزرگ یاد می‌شود. گویا اولین بار در اوایل دهه‌ی ۸۰ خورشیدی «انوشیروان کیهانی‌زاده» روزنامه‌نگار روزنامه‌ی شرق و تاریخ‌نویس این نشریه، در ستونی به نام «روزنامک» به این مسئله اشاره کرد. ایشان مدعی شده بود که این روز در تقویم بین‌المللی به نام (sirius day) و جهت بزرگداشت یاد و نام کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی، نام‌گذاری شده است.

برای اینکه به دور از جار و جنجال‌ها و حب و بغض‌های رایج در فضای مجازی، صحت و سقم این موضوع برایمان روشن شود، در اولین قدم با کلید‌واژه‌ی (sirius day) به جستجو پرداختیم. هیچ نتیجه‌ای حاصل نشد! بعد فرض را بر اشتباه آن روزنامه‌نگار گذاشته و واژه‌ی (Cyrus day) را جستجو کردیم. باز هم به جز چند وبلاگ و سایت ایرانی و اکثراً ناسیونالیست افراطی، چیزی بدست نیامد! در آخر و به جهت اطمینان کامل، با ترکیب‌های ۲۹ نوامبر و اسامی این روز، گوگل را زیر و رو کردیم. ولی دریغ از یک نتیجه‌ی دلگرم کننده!
به همین خاطر به سایت‌های خودِ سازمان ملل، یونسکو و سایتی که مهم‌ترین روزهای نام‌گذاری شده‌ی بین‌المللی رو نوشته بود، سر زدیم. نتیجه این بود:

سایت یونسکو: ۲۹ اکتبر، مصادف با هیچ مناسبتی نیست

مهم‌ترین روزهای بین‌المللی سال: ۲۹ اکتبر، مصادف با هیچ مناسبتی نیست

سایت سازمان ملل: از ۲۴ تا ۳۰ اکتبر، «هفته‌ی خلع سلاح» نام گرفته است

و اما سخن آخر:

دوستان و یاران گرامی؛ ما ایرانی‌ها آنقدر سابقه‌ی فرهنگی و تمدنی داریم که نیاز به دروغ و شایعه‌پردازی جهت اثبات حقانیت فرهنگیمان نداشته باشیم. این‌گونه حرکات و تاریخ سازی‌ها مختص کشورهای تازه تأسیس که در همین ۲، ۳ قرن اخیر شکل گرفته‌اند، می‌باشد. باز هم باب گفتگو در این زمینه بسته نیست. کسانی که به این قسم موضوعات علاقه‌مندند، شخصاً در این رابطه تحقیق کنند و اگر مدرک مستندی پیدا کردند، ارائه دهند. همین‌جا به نام خود آن‌ها برای همه‌ی دوستان به اشتراک می‌گذاریم. فقط خواهشمندیم از سایت‌ها و وبلاگ‌های معلوم‌الحال ایرانی که به قصد ترویج فرهنگ ایران باستان، به زبان‌های انگلیسی و دیگر زبان‌های غیر پارسی، چنین مطالب کذبی منتشر می‌کنند، به عنوان سند استفاده نکنید!

 

منبع : gomaneh.com/?p=219

/ 0 نظر / 7 بازدید